niedziela, 10 marca 2013

Kwasy i zasady stosowane we fryzjerstwie pełnią funkcję substancji aktywnych. Zasady pełnią funkcję rozchylającą łuski włosowe, a kwasy mają właściwości ściągające- zamykają łuski. Umożliwiają w ten sposób przeprowadzenie na włosach różnych zabiegów chemicznych.

Preparaty o odczynie zasadowym wnikają głęboko w korę włosa, zmieniając jego strukturę, fakturę, barwę, zmieniając również naturalny odczyn włosów i skóry głowy w przedziale 6,5 do 7,5 pH. Jest to lekkie rozchylenie łuski (szampony, płukanki barwiące, szampony i pianki barwiące, delikatne środki do trwałej ondulacji, środki głęboko regenerujące włosy), w przedziale 8 do 10 pH włosy pęcznieją (szampony głęboko myjące, farby właściwe, środki do trwałej ondulacji, chemiczne prostowanie włosów, rozjaśnianie, dekoloryzacja). Preparaty o odczynie kwaśnym neutralizują działanie zasad, dochodzi wtedy do reakcji zobojętniania, zmiany wynikające z zastosowania zasady zostają przerwane.

 

ZASADA + KWAS        SÓL + WODA

 

Kwas zamyka łuski włosów, pozostawiając je lśniące, wygładzone, sprężyste i elastyczne po zabiegach ondulacji, farbowania, rozjaśniania. Zmiany te występują w przedziale słabo kwaśnym 4,5 do 6 pH, są to neutralizatory i środki pielęgnujące do włosów, np. odżywki, balsamy, maski, toniki, pianki, żele, fluidy.

Kwasy i zasady służą również do pozyskiwania cennych surowców fryzjerskich np. sekwestrantów, zagęszczaczy, środków myjących SPC.